Csíkos Mókus

Csíkos mókust szeretnél


                                 

                                 






Milyen a jó ketrec? Tágas.




Ezt minden csíkos mókusokról szóló cikkben megtalálhatod.




Azonban vagy kerülik a pontos méreteket, vagy túl nagyot határoznak meg. Talán azért, mert nem tartottak burundukot, vagy ha mégis, nem éppen tágasnak nevezhető ketrecben. Egy könyv 1x1 méter alapterületet javasol, 1,5-2 méter magassággal. Egy másik szintén 1x1 méter alapterületű és 1,5 méter magas ketrecet ír. Nem a szabadban való tartásról szóltak, mégsem próbálták meg bevinni a lakásba, mert valószínűleg már az első ajtónál elakadtak volna.

Biztos, hogy az említett másfél köbméter körüli lakosztályban valóban jól érzi magát a mókus, de én ezt túlzásnak tartom. Egy ilyen méretű ketrec ára többszöröse a lakója árának, pedig a csíkos mókus ára is elég magas. 

Én is arra  próbálok buzdítani minden állattartót, hogy optimális elhelyezést és ellátást biztosítson állatainak, de a lehetőségek határain belül. (Egy kutya is kertes házban érzi magát legjobban, mégis kutyatartók milliói bizonyíthatják, hogy remek élete lehet egy lakásban is.)

Nagyon fontos a ketrec berendezése. Az optimálisnál kisebb helyen is lényegesen javíthatunk a megfelelő berendezési tárgyakkal. Legyen hol ugrálni, elbújni, raktározni az eleséget. 





Tenyészketrec





Külön kell választani a tenyésztő ketreceket és a hobbiból tartott állatok ketreceit. Ez elsőre nem is olyan természetes, hiszen ugyanazok az állatok élnek benne, igényeik egyformák. Mégis kompromisszumot kell találni, mert egy tenyészcsapat ellátására fordított idő és pénz a szaporulat árában jelenik meg, és ha a maximális tartási körülményeket biztosítjuk, végül eladhatatlanul magas ár jön ki a szaporulatra. De ez így van minden állattenyésztésnél.



Méret

Láttam olyan csíkos mókus tenyészetet, ahol a ketrecek mérete kb: 50 cm hosszú, 25 cm széles és 30 cm magas volt. Ez már a minimum, de itt is szaporodtak, és látszatra nem érezték magukat rosszul. Én 80-100 cm hosszú, 35- 40 cm széles és 50 cm magas ketreceket használok. Legtöbbször kettőt egymásra építek. Így még kezelhető magasságban van mindkettő, ha egy 60-80 cm magas asztalon állnak.  Növendékeket ennél kisebben is szoktam tartani, de csak néhány hétig.


Anyag

A ketrecek anyaga kadmiumozott, vagy horganyzott ponthegesztett háló. A horganyzott háló időjárásálló, szabadban is lehet tartani, állítólag 20 évig is  ellenáll esőnek, fagynak. (A levágott végeket le kell kezelni, mert ott rozsdásodik.) A rács 2,5 mm vastag, de újabban 1,2 mm vastag hálót is használok. Ezeket csak a függőleges irányban, az alsó és felső oldalt a 2,5 mm vastagságúból készítem, hogy merev legyen. Lehet szögacélból keretet készíteni hozzá, akkor nem kell a vastagabb anyaggal összedolgozni. Az első ketreceimhez használt tyúkketreceket bontottam szét, és Hammerite-al festettem be. Csak ideiglenesen vannak benne állatok, nem javaslom semmilyen festék használatát. Sokat szaladgálnak a rácsokon, így ha valahol lehámlik, a lábukra ragadhat.Némelyik rágja is a ketrecet. A 2,5 mm-es háló rácsai 15x75 mm, az 1,2 mm-es 16x16 mm. 20 mm-es rácson a kicsik már kiférnek, a 25 mm-esen a nagyok is ki tudnak bújni.


Ajtó

Sok ketrecet két ajtóval készítettem. Az egyiken éppen befér a kezem, a másik akkora, ahol nagyobb berendezési tárgyakat is be tudok tenni (pl. az odút). A nagyobb ajtón a mókusok képesek akár a karunkon kifutni. További előnye, hogy szükség esetén le tudom választani a ketrecet. Az ajtókra kétféle megoldást használok. Az elsőnél az ajtó szintén a ponthegesztett hálóból készül. A felerősítés történhet zongorapánttal, vagy a rács egy szálát fogóval rátekerem a ketrecre. A zongorapántot is dróttal erősítem fel. A legjobb hegeszteni, de ezt az anyagot csak gázos hegesztővel lehet. A biztonságos zárást vízszintes karikákba dugott függőleges fémpálcával oldottam meg. Ez az ajtó  elég sok munkába kerül és nem is valami szép, nyitni is macerás. Ezért újabban műanyag síneket szegecselek kívülről vízszintesen a ketrecre. A sínekben csak félre kell tolni az ajtót, ami lehet plexi, üveg, fém, vagy fa lap. (A fa,  főleg a pozdorja csak ideiglenesen használható, elrághatják. Illetve ezt gondoltam, amikor készítettem, de 2 év múlva is fenn vannak, egyiket sem rágták meg!) Az ajtó egyik alsó sarkát ferdén levágom. Ha csak addig tolom el az ajtót, befér a takarmányadagoló kanál; ha kicsit tovább, akkor egy dió is. Főleg pároztatásnál nagyon praktikus ez a tolóajtó. A régebbi előre nyíló ajtón nagyon ügyesnek kellett lenni, hogy a szintén előre nyíló kis ketrecből beengedjem a másik mókust anélkül, hogy egyik se szökjön el. Most mindkét ketrecen tolóajtó van


Tálca

A ketrecek aljára kihúzható alumínium tálcákat készítek. Így gyorsan és kényelmesen lehet takarítani. (Van, aki nem ajánlja az alumíniumot semmilyen állattartáshoz, mert mérgező. Aki fél ettől, az használhat horganyzott lemezt. Szerintem nem lehet túl veszélyes,  hiszen évtizedekig főztünk alumínium kuktában, sok helyen alumínium evőeszközöket használnak, stb. És az állatok nem ezen tartózkodnak, hanem az erre szórt almon.) A tálca hátul 5 cm magas, oldalt és elöl 7-8 cm.


Elhelyezés

Ha a ketrec anyaga megfelelő, akkor szabadban is elhelyezhetjük. Itt feltétlenül biztosan kell záródnia és eldőlés ellen is biztosítani kell. Az éjjel portyázó macskák, de akár menyét, nyuszt is rájuk támadhat. Félárnyékos-árnyékos helyre tegyük, szélvédett helyre és ne ázzon be.

Házon belül minden száraz helyiség megfelel. Célszerű a szúnyoghálós ablak, mert bármennyit takarítunk, több állat egy helyen mindenképpen vonzza a legyeket. Sok állatnál érdemes egy ablakventillátort felszerelni, amit időzítve kapcsolhatunk. Jó, ha a helyiség világos, de mesterséges fénynél is jól érzik magukat. 



                                         Hobbi ketrec

A hobbiállatok legtöbbször lakásba kerülnek, ezért a ketrecnél más követelményeket kell figyelembe venni. Legyen szép, a mókus ne tudjon szemetelni belőle.  Lehet nagyobb, de praktikusan el lehessen helyezni.

Ár, méret

Állatkereskedésekben általában csak kisebb ketreceket kapni, a nagyobbaknak pedig túl nagy a rácsmérete. Néha kapni 60x40 cm alapterületű, 60 cm magas, felül kerekített ketrecet 10 ezer forinttól. Alul műanyag tálcás, oldalt kis műanyag etetők vannak beszerelve. Ez az minimális méret, ami már megfelel. (Célszerű egy magasabb oldalú tálcába állítani, mert kiszórhatja a magokat.) Néhány helyen katalógusból lehet rendelni ideális méretű, teljesen felszerelt és nagyon szép ketreceket 150-200 ezer forintért kórból, vagy sárgarézből.

Már sok lakásba való mókusketreceket is készítettem. Legtöbbször alumínium szögprofilba szegecselt 16x16 mm-es horganyzott hálóból készítem. További részleteket találsz a Néhány saját gyártmány oldalon.

Legújabb ketreceim:

Állatkereskedésekben általában csak kisebb ketreceket kapni, a nagyobbaknak pedig túl nagy a rácsmérete. Néha kapni 60x40 cm alapterületű, 60 cm magas, felül kerekített ketrecet 10 ezer forinttól. Alul műanyag tálcás, oldalt kis műanyag etetők vannak beszerelve. Ez az minimális méret, ami már megfelel. (Célszerű egy magasabb oldalú tálcába állítani, mert kiszórhatja a magokat.) Néhány helyen katalógusból lehet rendelni ideális méretű, teljesen felszerelt és nagyon szép ketreceket 150-200 ezer forintért kórból, vagy sárgarézből.

Már sok lakásba való mókusketreceket is készítettem. Legtöbbször alumínium szögprofilba szegecselt 16x16 mm-es horganyzott hálóból készítem. További részleteket találsz a Néhány saját gyártmány oldalon.

Legújabb ketreceim:

Anyag, szerkezet

A ketrec anyagának a Tenyészketrec oldalon leírt 16x16 mm lyukméretű horganyzott hálót használom. Alul általában nem készítek kihúzható tálcát, mint a tenyészketreceknél, mert a tálca 5 cm-es pereme úgyis túl alacsony és néha a mókusok kiszórnak némi almot. Ha külön helyiségben tartjuk, akkor ez nem zavaró, de lakásban nem kellemes. Ezért a ketrecet egy 10-30 cm magas oldalfalú üveg tálcába állítom. Tisztításkor  az egész ketrecet ki kell emelni egy nejlonra és egy kissöprűvel alulról letisztítani. A maradék szénát, dióhéjat stb. kézzel kell kiszedni.  Az üveg helyett lehet laminált lapot, vagy fémet is használni. Így sajnos nem látjuk a ketrec alját, de viszont a kidobált szemetet sem. Lehet a ketrecet alsó lap nélkül  készíteni. Ha így kiemeljük, minden szemét a tálcán marad.

A ketrec ajtajának itt is a műanyag síneken mozgó tolóajtót javaslom. (Lásd ezt is a Tenyészketrec oldalon.) Ha már vettetek kész ketrecet és az ajtaja bepattanós (meghajlított rugalmas huzal), akkor erősítsétek valamivel a ketrec rácsához (pl. kutyapóráz csatja). Nagyokat tudnak ugrani és így az ajtó kinyílhat.

Van, aki igazi lakosztályt épít kedvencének. Itt biztos igaz, hogy minél nagyobb, annál jobb. A bal oldali  képet az interneten találtam. Egy Harry nevű csíkos mókus lakik benne.

Máshol is láttam hasonló megoldást: itt a fém hálót fa keretre erősítik. Ilyenkor érdemesebb a fát kívülre szerelni, hogy ne tudják megrágni (mint az alábbi képen).

berendezés

Alom

A ketrec alját mindenképpen be kell borítanunk valamilyen anyaggal. Rácson nem szeretnek sokáig tartózkodni. Szeretnek viszont turkálni, elásni a magokat. Ezenkívül a jó alom beszívja a nedvességet, elveszi a szagokat (egy ideig). Erre a a macskaalomnak árult kőzetgranulátum a legalkalmasabb. Próbálkoztam faforgáccsal is, de azt sűrűn kell cserélni. Néhány könyv kerti földet, virágföldet ajánl. Ha jó vastagon terítjük, biztos nagyon jól érzik benne magukat a burundukok, mert alagutakat áshatnak. Viszont nem tudom, hogy lehet tisztán tartani. Én nem próbáltam, szerintem hamar bepiszkolódna. Kapható újabban pormentes kukoricacsuma őrlemény. Ezt is kipróbáltam, nem rossz. 

A macskaalmos tálcákat hetente egyszer takarítom. Egy kislapáttal kiemelem a vécének használt sarkoknál az összeállt almot és tisztával pótlom. Így az egészet másfél-kéthavonta kell csak cserélni. (Én külön helyiségben tartom a mókusokat, lakásban talán gyakrabban cserélném.)

Faágak

Faágak nélkül nem érezheti jól magát a mókusunk. Négy-öt ágat helyezek el a ketrecre erősítve. A sarkokba átlósan be lehet szorítani, vagy vékony dróttal a rácsokra rögzíteni. Még jobb, ha az ágak végét befűrészeljük és így rögzítjük a rácshoz. Ha dróttal rögzítjük, ne hagyjunk rést, mert beleadkadhat a lába. A faágak közül legalább egy  6-7 cm átmérőjű, mert szeretnek fent üldögélni. Egyik nőstény mókusom egy időben fent is aludt. Ha sövényt nyírok, az ágakat mindig beteszem a ketrecekbe. Leyland ciprus ágak, hetekig friss marad, de szárazon is jól mutat, jól érzik magukat köztük. Bármelyik nem mérgező örökzöld ág megfelelő.

Odú

Egy megfelelő odúval érzi magát igazán otthon a mókusunk. Én csak 3-4 hónapos korban helyezem a ketrecbe. (Könnyebben szelídül, ha nem tud elbújni. Addig rongyot teszek be, ami nem éppen megfelelő, mert a szálakba könnyen beleakadhat a körme.) Az odút kitörő örömmel fogadja. Egy percig bizalmatlanul vizsgálgatja, majd örömmel birtokba  veszi. Az első nap százszor ki-be mászkál, lelkesen kezd szénagyűjtésbe, béleli az új házat. Hamarosan a sarkokban eldugott élelmiszerkészleteit is behordja.

Én farostlemezből ragasztom össze a hasáb alakú odút. 20-30 cm hosszú, 12 cm széles és 12 cm magas. Teteje leemelhető, hogy lehessen takarítani és meg lehessen nézni a kölyköket, de rögzített, mert leverik. Elöl és a másik végén felül kerek lyukat vágok, amin keresztül közlekedhet. Van, amelyiknek ez nem tetszik és az egyik kijáratot eltömi, de néha rágnak egy harmadikat is. Lényegesen nagyobbat készítek, mint amekkorába belefér, mert ezt használja raktárnak is. A nőstényeknél pedig gondolni kell a szaporulatra is. Öt hétig abban lakik az egész csapat. Idén tavasszal pont egy csak 20 cm hosszúban született nyolc kölyök. A negyedik hét végére egyszerűen nem fértek el, a mama legtöbbször kint aludt.

Kapni csinos kis házikó alakú odúkat fából és újabban olyan hamburger alakú és méretű műanyag búvóhelyeket. A fa házikókból válassz egy nagyobb méretűt. Ha nincs alja, akkor érdemes szerelni rá, mert időnként ki kell takarítani, és ha felemeled, kidől a rengeteg mag.

Teraszok

Ha elég magas a ketrec, praktikus néhány teraszt építeni rácsból, vagy falapokból. A ketrecet is jól merevíti.

Itató

Eleinte madáritatónak árult műanyag oszlopos-csőrös itatókat használtam (biztos van egyszerűbb megnevezése is). Ezekkel több baj is volt. A rácsra kívülről kell bepattintani, ami néha kiesett. A víz itt szabadon van a befelé nyúló kis csőrben. A mókusok sokat ásnak, kapirgálnak, így hamar teleszórták alommal, magokkal. Ettől a víz hamar megromlik és az itató eltömődik. Ráadásul gyakran megrágják a csőrt.

Ezért csincsilla itatóval próbálkoztam. Ez egy üvegből, üvegtartó drótból, egy gumidugóból és egy ehhez csatlakozó fém csőből áll. Az állatoknak be kell kapni a cső végét és szívni. Nem szokták meg, általában nem tudták használni.

A legjobb megoldás a golyós, fém csővel ellátott műanyag flakon. Ezt kifejezetten rágcsálók itatójának árulják. Néha gyártási hibásak, lassan kiengedhetik a vizet. Javítani nem lehet, vigyük vissza az üzletbe. (Előtte érdemes úgy is megpróbálni, hogy megfordítjuk a csövet.) Használat közben a tiszta víztől már nem romlanak el.

Az először említett csőrös itatókat sem dobtam ki, a gyümölcsleveket abból adom. A golyóra rárakódhatnak rostos szálak, vagy rászárad a sűrű ragacs. És a legrosszabb, hogy a gyümölcslé hamar romlik, és ekkor a keletkező gáz a golyót úgy odanyomja, hogy nem lehet inni belőle. Felerősítését biztonságosabbá lehet tenni, ha egy puha dróttal az oszlopot a rácsra erősítjük.

Etető tál

Ritkán használok.Hamar kidöntik, ezért inkább az alomra, mindig egy helyre szórom. Túrót, tejfölt szoktam egy egyszerű befőttes tetőre tenni. A lakásban szebben mutat valamilyen rozsdamentes edény, ami legyen elég mély, és rögzítsük a rácshoz.

 

Egyéb tárgyak

Mókuskerék

Nálam egyik sem használta, ki is vettem. Nem tudom eldönteni, hogy olyan buták-e, hogy nem jöttek rá, mire jó, vagy olyan intelligensek, hogy egy ilyen hülyeséggel nem foglalkoznak. (Erről jut eszembe: Egy állatok intelligenciáját vizsgáló kutatásról olvastam egy cikket. Azt tapasztalták, hogy bizonyos helyzetekben a mókus jóval intelligensebb a kutyáknál. Például amikor egy kutyát hosszú pórázra kötnek több cövek közé, akkor a kutya a pórázzal rövid időn belül reménytelenül feltekeredik a cövekekre. Nem találja meg a visszafelé vezető utat, amerre letekerhetné magát.  A mókusok ezt a feladatot könnyen megoldották. A lombkoronában a kusza ágak között lényeges a jó tájékozódás.)

Kötelek

Felakaszthatunk néhány vastag kötelet. Jókat játszanak vele.

Csövek

A vadon élő csíkos mókusok a földbe alagutakat ásnak. Ezért szeretnek különböző csövekben mászkálni.


                                            hárem

Amikor csíkos mókusokkal kezdtem foglalkozni, a fellelhető információk két lehetőséget említettek: mindegyiket egyenként tartom külön ketrecben és ekkor a párzás idején nekem kell összetennem a párokat. A másik a háremes tartás. Itt 3-4 lányt és egy fiút egy nagyobb ketrecben együtt lehet tartani. Ekkor a párzásnál nincs semmilyen teendőm, de ha összevesznek, a verekedőt el kell különíteni és általában már nem lehet  visszatenni. És a helyére sem lehet tenni másikat. Ennyit tudtam meg. Az egyenkénti tartás mellett döntöttem, mert több mókustartó is lebeszélt az utóbbi módszerről.

2003-ban mégis megpróbáltam. Hogy miért?:

  • Több helyen láttam együtt tartani őket. Egy német mókustenyészetben minden csíkos párban volt, sok éve tartja így probléma nélkül. Kb. 1x2m alapterületen, 2 m magas ketrecekben. Egy másik német tenyészetben 1 fiú és 3-4 lány volt együtt. Egy barátom szintén német tenyészetben vásárolt fehér csíkosokat, ott egy 5x4 m-es szobában tartották őket együtt, legalább 30 mókus volt ezen a területen! Pedig a fehér csíkos még agresszívebben védi a területét.

  • A csíkos mókus a természetben is egyedül él. De ezt nem úgy kell érteni, hogy hermetikusan elzárva a fajtársaitól, amit nem lépnek át. Kommunikálnak egymással, sokszor összetalálkoznak fajtársaikkal, köszöntik egymást és persze néha összevesznek. Ez hozzátartozik az életükhöz és ha komoly veszekedés alakul ki, az egyik elmenekül. Ha tud hová. Ha ezt biztosítani tudjuk fogságban is, akkor ez a tartási mód közelebb van a természetes körülményekhez, mint egy magányos ketrec.

  • Néhány állatorvos kifejezetten ajánlja, hogy a lány mellett tartsanak egy fiút is, még ha külön ketrecben is. A lányoknál előfordulhatnak hormonális okokból fellépő problémák: szőrzethullás, stb.

  •  A természetben megfigyelt viselkedési formák alapján úgy gondolom, hogy a csíkos mókusok, ha csak laza kapcsolatban is, de kolóniákban élnek.

  • Volt egy nagyméretű üres ketrec, ezzel adódott a lehetőség, hogy kipróbáljam.

További képek a Fényképalbumban lesznek láthatók hamarosan.

A hosszú bevezető után a tények:

Egy alomban született 6 lány. Ebből ötöt megtartottam, gyönyörű volt mindegyik. Hathetes korban elválasztottam őket az anyjuktól és egy 80x40 alapterületű, 1 méter magas ketrecet rendeztem be nekik. Velük együtt helyeztem be egy közel azonos korú másik alomból származó fiút.

Az első nap a fiú (Szultán) nagyon meg volt szeppenve, egész nap a többiektől elhúzódva üldögélt. De a lányok ügyet sem vetettek rá. Másnap már sokkal bátrabb volt, de este nem ment be a többiekkel az odúba, hanem egy ágon aludt. Következő nap egy második odút is betettem, este Szultán ide költözött egyedül. De a rákövetkező napon a lányok közül néhánynak megtetszett az új odú és itt feküdtek le. Szultán megint kiszorult, de nem üldözték el, csak egyszerűen nem volt kedve együtt aludni velük. Ezután egy harmadik odút is betettem, itt ugyanaz történt: először a fiú egyedül aludt benne majd miután a lányok beköltöztek, ismét otthagyta és inkább az ágat választotta. Azt hittem, hogy hamarosan mindegyiknek külön odú kell, de érdekes módon az első hét végére mind visszaköltözött az első odúba és akkor már Szultánnal együtt. Három hétig voltak ebben a ketrecben. Ezalatt a csapat teljesen összeszokott.

A véglegesnek szánt új ketrec 0,8x1,0 m alapterületű, 3,5 m magas volt. Eredetileg nem nekik készítettem, egy félig kész ketrec leválasztott részéből alakítottam ki ezt a furcsán magas formát. Az alja a helyiség kerámia járólapja, oldalai 16x16 mm-es ponthegesztett háló acélszelvényekre szegecselve, a teteje plafonra erősített háló. Egyik oldalán nagyméretű ajtó, rajta kis tolóajtó az etetéshez, a tolóajtó alatt egy rozsdamentes fém tálca. Három szinten teraszokat építettem. A földre két műanyag tálcát tettem macskaalommal, hogy legyen hol turkálniuk. 1,8m fölött sok faágat szereltem be, alul csak az oldalak mentén, hogy kényelmesen beléphessek. Ezen kívül néhány műanyag csövet erősítettem a ketrec oldalaira és köteleket függesztettem fel. Négy odút tettem be: hármat a földre, egyet pedig felerősítettem az egyik oldalra 1,5 m magasan. Két golyós itató és egy ketrecre rögzíthető kis fémtál tartozott még a berendezéshez. Később még egy mókuskereket is betettem, de egyik sem használta.

Láthatólag nagyon jól érezték magukat. Hatalmasakat rohangáltak, ugrottak. A legfölső terasz 40 cm-re volt a tetőtől. Itt 2-3 lány szinte folyamatosan egymás mellett hátraszaltózott. Azt gondoltam, hogy inkább a földön és a földhöz közel fognak tartózkodni, de legalább annyit voltak magasan is, mint lent. Teljesen belakták a területet. Több helyen olvastam, hogy a szabadban földbe vájt üregekben és gyökerek között épített odúkban laknak. Ezzel szemben mindegyik kedvence a 1,5 m magasra szerelt pintyodú volt. Ez elég kicsi, esténként mégis négyen-öten bezsúfolódtak, úgy hogy farkak, fejek lógtak ki belőle.  (Sajnos ezt nem fotóztam le.) Csak azok mentek a földi odúkba, akik nem fértek be.

Hosszú ideig semmilyen veszekedés nem alakult ki. Etetésnél sem, viszont itt máshogy viselkedtek, mint az egyedül tartott mókusok. Itt mindegyik őrült sebességgel pakolta pofazacskójába a magokat, majd amikor megtelt, felment a kedvenc helyére és ott eszegette meg. Jóval többet ettek, mint az egyedül tartottak, de azért ők is raktároztak. 

A földön lévő odúkat használták közös raktárnak. És akkor sem alakult ki veszekedés, amikor a raktárakban összetalálkoztak. Sokszor előfordult, hogy egy itató csőből ketten egyszerre ittak. Az eleséget több helyre szórtam, hogy ne legyen vita. Négy hónapos koruk körül Szultán kezdte molesztálni a lányokat. Hátulról rájuk ugrott, hemperegtek, birkóztak, de még ekkor sem volt verekedés, csak játék.

Hat hónaposan Szultán kezdte főnöknek érezni magát. Érdekes módon ekkor sem az élelem, vagy az odúk körüli helyezkedés közben vesztek össze, hanem látszólag minden ok nélkül. Valószínűleg Szultán éreztetni akarta, hogy ő az úr ezen a területen. Békésen eszegettek egymás mellet, majd nem sokkal később, amikor egymás mellett visz az útjuk, rátámad. Rövid üldözés, aztán el van felejtve. Ilyen jelenetek egyre gyakrabban voltak, de a lányok nem tanultak belőle (és én se). A félelem legkisebb jele nélkül folytatták a dolgukat. Többször előfordult, hogy miután az üldözött elfutott, pár perc múlva már Szultán szájából vette ki a legfinomabb falatokat. De ezt hagyta, ilyenkor keresett egy másik magot és azt rágcsálta tovább. Volt, hogy megkergetett egy lányt, de az hamar egérutat nyert, erre az útjába eső másik lányt támadta le. Naponta néhány alkalommal volt ilyen piszkálás, de a nap többi részében minden továbbra is idillikusnak látszott. A lányok nem voltak megfélemlítve, (pedig biztos ez volt a cél), nem bújtak el, nem is kerülték Szultán társaságát. Illetve történhetett durvább elzavarás is az odúból, mert néhány nap múlva Szultán már egyedül lakott a felső kedvenc pintyodúban. Annyit elért, hogy ezt már átengedték az ő kizárólagos alvóhelyéül, de napközben még sokszor bementek. És a lányok nem a földön lévő odúkba költöztek át, hanem a ketrec oldalán magasabbra szerelt csövekben aludtak egymás mellett. És sosem támadtak vissza, mindegyik azonnal elmenekült. Talán ennek köszönhető, hogy sokáig nem történt semmilyen sérülés.

10-12 napja tartott Szultán basáskodása, amikor egyik reggel észrevettem, hogy két lánynak hiányzik mindét füle. A sebeket lekezeltem, Szultánt külön tettem. Három-négy napig nagy volt a béke, de aztán az egyik fületlen lány ott folytatta, ahol Szultán abbahagyta. Látszólag ok nélküli támadás, kergetőzés. Ennek is egy fül látta kárát, így őt is kivettem. Két napra rá egy következő lány vette át az uralmat, ő lett a domináns. Minden ugyanúgy zajlott ismét, így ezzel befejeztem ezt a próbálkozást. Mindegyik külön ketrecbe került.

A sebek szerencsésen begyógyultak, azóta is jól megvannak, csak egy kicsit áramvonalasabbak. Kicsit másképp viselkednek, mint akik egyedül nőttek fel. Vérmesebbek, a betett ennivalóra azonnal rárontanak, szinte elragadják; a lapátot, amivel beöntöm a magokat, már többször kiverték a kezemből. Többet és talán gyorsabban mozognak, nagyobb a mozgásigényük, megszokták a nagy helyet. De szelídek, ha kicsit félénkebbek is a többinél. Ez azért lehet, mert a fontos időszakban nem foglalkoztam velük külön-külön, bár sokszor beálltam a ketrecükbe, amikor még együtt voltak. Akkor több a lábamra és vállamra mászott, kezemen végigfutva ették meg a tenyeremből a magokat.

Nálam így sikerült, máshol nem tudom hogy kerülik el a problémákat.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 2
Heti: 8
Havi: 3
Össz.: 11 364

Látogatottság növelés
Oldal: Elhelyezés
Csíkos Mókus - © 2008 - 2024 - csikos-mokus.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »